Κυριακή 30 Απριλίου 2017

Τεσσάρα το ΑΠΟΕΛ και τώρα σκέφτεται το ντέρμπι τίτλου

Share this:

Το ΑΠΟΕΛ παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο  επικράτησε 1-4 της ΑΕΛ και διατηρήθηκε στην πρώτη θέση με τέσσερις βαθμούς από την ΑΕΚ. Αμφότερες οι δύο ομάδες θα τα πουν την ερχόμενη Κυριακή και με νίκη οι γαλαζοκίτρινοι θα κατακτήσουν τον τίτλο.

Τα γκολ των νικητών πέτυχαν οι Βάντερ Εμπεσίλιο, στο πρώτο ημίχρονο, και δύο ο Σωτηρίου που έφτασε τα 20 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα. Η ΑΕΛ μείωσε προσωρινά με 3-1 με πέναλτι του Μιτρέα.

ΑΕΛ: (Μπ.Μπαλταζάρ):Ρομό, Μιτρέα, Α.Κυριάκου, Χ.Κυριάκου, Φορτούνα (73΄ Σ.Παντελή), Νικολάου, Σοάρες, Πίτι (65΄ Σαβανέ), Σάσι, Μπλάνκο, Μαύρου (70΄ Ηλία)

ΑΠΟΕΛ: (Τ.Κρίστιανσεν):Βάτερμαν, Αλεξάνδρου, Αρτυματάς, Αστίθ, Γιαμπερέ, Κάνιας, Μοράις, Εμπεσίλιο (75΄ Γιαννιώτας), Βάντερ (54΄ Αλωνεύτης), Μπαράλ (63΄ Βινίσιους), Σωτηρίου.

ΝΩΡΙΤΕΡΑ:

Η ΑΕΛ υποδέχεται στο Τσίρειο στάδιο το ΑΠΟΕΛ στο πλαίσιο της 7η αγωνιστικής της β΄ φάσης του πρωταθλήματος Cyta.
Φάσεις:
Τέλος αγώνα.
891-4 Αλωνευτής ασίστ στο Σωτηρίου, ο οποίος με σουτ στην περιοχή δίνει διαστάσεις θριάμβού στην νίκη του ΑΠΟΕΛ. 20ο γκολ για τον διεθνή Κύπριο επιθετικό.
87' [Πέναλτι για την ΑΕΛ. Εκτελεί ο Μιτρέα και μειώνει η ΑΕΛ σε 3-1.
81' Σου του Μιτρεά η μπάλα κτυπά στο δοκάρι του ΑΠΟΕΛ
77' 0-3 Σέντρα του Αλωνεύτη από κοντά ο Πιέρος Σωτηρίου με κεφαλιά ανεβάζει το δείκτη του σκορ.
70' Δοκάρι για την ΑΕΛ. Σέντρα από τον Νικολάου κεφαλιά του Νικολάου η μπάλα στο δοκάρι.
60' Kαλή στιγμή για την ΑΕΛ για να μειώσει σε 2-1 με τον Κυριάκου.

48' Διπλή ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ πρώτα με τον Εμπεσιλίο αποκρούει ο Ρόμο και μετά σουτ του Κάνιας διώχνει με τα πόδια ο Φορτούνα.

0-2 Στις καθυστερήσεις ο Εμπεσίλιο περνά το Ρόμο και με πλασέ ανεβάζει το δείκτη του σκορ.
27' Kαλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ με τον Μπαράλ.

18'0-1 O Bάντερ με πλασέ κάνει το πλασέ και ανοίγει το σκορ.